Albit
  • Augu noturības palielināšana pret sausumu un citiem stresa veidiem
  • imunitātes paaugstināšana
  • ražas palielināšana

Sēklu pirmssējas apstrāde

Lietojums


Graudaugu (kviešu, rudzu, miežu, rīsa) sēklu kodināšana ar ALBIT palīdz aizsargāt augus pret sakņu puvēm, helmintosporiozes u. c. slimībām, būtiski paaugstina ražu un tās kvalitāti, pastiprina augu minerālo barošanos, uzlabo pārziemošanu (ziemājiem), paaugstina augu izturību pret karstumu un sausumu, uzlabo kopējo un produktīvo cerošanu, pastiprina augu izturību pret salnām un izsušanu. Būtiski palielinās dīgtspēja un dīgšanas spars (līdz 10–15%). Agrīna paātrināta sakņu sistēmas augšana palīdz augiem labāk panest sausumu, cīnīties ar sakņu puvēm un ielikt pamatu lielai nākamajai ražai. Pirmssējas apstrādei ir būtiska nozīme saulgriezēm, griķiem, kukurūzai, zirņiem un citiem pākšaugiem. Piemēram, aizsardzība pret saulgriežu (balto un pelēko puvi) un zirņu (sakņu puvēm) slimībām praktiski pilnībā nosaka sēklu apstrāde. Norādītajām kultūrām apstrādes ar ALBIT pēc veģetācijas nodrošina ievērojamu efektu tikai tad, ja iepriekš ir apstrādātas sēklas..


Aptuvenās devas


Vairumam lauksaimniecības kultūru sēklu apstrādei tiek lietots ALBIT šķīdums 4–5 ml/l koncentrācijā sēklu mitrināšanai (kodināšanas iekārtās) un 1–2 ml/l sēklu mērcēšanai lielā darba šķīduma daudzumā uz vairākām stundām.


Darba šķīduma gatavošanas kārtība


Pirms lietošanas preparātu kārtīgi sakratīt (samaisīt). ALBIT ir augsti koncentrēts preparāts, tāpēc tiek lietots netieši, pēc atšķaidīšanas ar ūdeni (darba šķīduma veidā). Piemēram, lai apstrādātu tonnu graudaugu sēklu, nepieciešams 40 ml preparāta un atšķaidīt 10–15 litros ūdens, lai iegūtu darba šķīdumu. Darba šķīduma tvertni piepilda ar ceturtdaļu vajadzīgā ūdens, sajaucot ar nepieciešamo preparāta devu, un kārtīgi samaisa, pielejot vajadzīgo ūdens daudzumu. Darba šķīdumu izlietot izgatavošanas dienā. Lai palielinātu ALBIT efektivitāti, darba šķīdumam var pievienot līmvielu (adjuvantu): vājpienu (5–10%), NaKMC (0,2 kg uz tonnu sēklu) vai citu.

Ja ALBIT plānots apvienot ar fungicīdu kodinātājiem, pirms sēklu kodināšanas ar ALBIT jāveic fitopataloģiskā ekspertīze. Ja ir zems vai vidējs sēklu saslimšanas līmenis (līdz 10% iekšējām un 30–50% ārējām saslimstībām) ir lietderīgi izmantot ALBIT ar minimālo ieteikto ķīmiskā fungicīda devu. Ja ir augsts sēklu saslimstības līmenis (vairāk par 10% iekšējo infekciju un vairāk par 50% ārējo, saslimstība ar putošo melnplauku 0,3%, cieto melnplauku virs 100 sporām uz graudeni) sēklas materiāls ir jāapstrādā ar ALBIT un ar pilnu ķīmisko kodinātāju devu. ALBIT pievienošana ķīmiskajiem kodinātājiem, kas satur flutriolu, var paātrināt graudaugu nobriešanu par 12 diennaktīm, būtiski palielinot ražību, aizsargājot no slimībām gandrīz visas veģetācijas laikā. Ar ALBIT nedrīkst apstrādāt sēklas, kas jau iepriekš ir kodinātas ar fungicīdiem (vai dražētas).


Apstrādāto sēklu glabāšana un izsēšana


Ar ALBIT apstrādātās sēklas uzglabāt ēnā, labi ventilējamos apstākļos, temperatūrā līdz +20°C. Ieteicams sēklas izsēt diennakts laikā pēc apstrādes (izņemot saulgriežu sēklas). Citādi var mazināties ALBIT efektivitāte, sēklu saprofitiskajai mikroflorai utilizējot preparātu. Lietojot ALBIT kopā ar ķīmiskajiem kodinātājiem, sēklu uzglabāšanas ilgums var tikt pagarināts līdz vairākiem mēnešiem.