Albit
  • Augu noturības palielināšana pret sausumu un citiem stresa veidiem
  • imunitātes paaugstināšana
  • ražas palielināšana

Albit darbības mehānismi

Принцип действия препарата Albit stimulē augu augšanu un attīstību palielina augu izturību pret abiotisko faktoru izraisīto stresu palielina augu noturību pret slimībām netieša iedarbība caur augsnes mikroorganismu kopumu

Attēls 1. Albit darbības mehānismi (shēma)


ALBIT aktīvā viela ir biopolimērs poli-beta-hidroksibutirāta eļļas skābe (poli-beta-hidroksibutirāts, PBH). Tā ir noderīgu augsnes baktēriju dabiska rezerves viela (līdzīgi kā augiem ciete, tauki un glikogēns dzīvniekiem).

Ražotājbaktērijās Bacillus megaterium PBH saturs sasniedz 77% no sausās biomasas. Otra baktērija Pseudomonas aureofaciens pastiprina PBH ražošanu. Depolimerāzes un citi fermenti, kurus izdala Pseudomonas aureofaciens, PBH formu padara augiem fizioloģiski aktīvu (oligomēri, beta-aminobutirāts). Īpaši pielāgots minerālvielu sastāvs (magnija sulfāts, kālija fosfāts, kālija salpetris, karbamīds) apmēram 10 reizes palielina PBH darbību un darbojas kā konservants poli-beta-hidroksibutirātam. Izmantojot preparātu, šis minerālsāļu komplekts pozitīvi ietekmē augus kā minerālmēslojuma starta deva.

Poli-beta-hidroksibutirāta transformēšanās produktiem ir izteikta fitohormonāla (auksīnu) iedarbība. ALBIT auksīnā aktivitāte ir līdzvērtīga 10-3 M indolil-etiķskābei. Tas stimulē augu augšanu, šūnu izplešanos, jaunu dzinumu un pumpuru veidošanu.

Praktiski jebkurš stress augā noved pie tā, ka tajā uzkrājas skābekļa aktīvās formas (SAF) un tiek bojāts hlorofils. Augi, kas apstrādāti ar ALBIT, ir ar paaugstinātu izturību pret stresu. Lauku apstākļos tiem ir novērota izturība pret sausumu, paaugstinātu temperatūru, salnām, pesticīdu radītu stresu, ķīmiski piesārņotu augsni, sāļumu utt. Askorbāts var izplatīties pa augu un paaugstināt izturību pret stresu pat tajos orgānos, kuri nav tikuši apstrādāti ar ALBIT.


ALBIT iespaidā rodas superoksīda anjona un peroksīda (kuram ir tieša biocidāla iedarbība uz augā iekļuvušajiem patogēniem) un arī salicilskābes – īpaši aktīvas signālvielas – sintēze. Tā imunizē augu pret slimībām, augu apvalks iegūst nespecifisku imunitāti pret plašu patogēnu klāstu (sistemātiski iegūto imunitāti). Tādēļ ALBIT atgādina sistēmisko fungicīdu iedarbību, atšķiroties ar to, ka fungicīdi pārvietojas pa augu, tieši veicot biocīdo iedarbību uz fitopatogēniem, bet ALBIT izraisa dabiskā metabolīta – salicilskābes – izplatīšanos, rezultātā pat tie auga orgāni, kas nav tikuši apstrādāti ar ALBIT, imunizējas pret slimībām.

Salicilskābe ne tikai imunizē, bet arī paātrina auga dzinumu un reģeneratīvo orgānu radīšanu, tas ir, stimulē to attīstību.

ALBIT pēdējais darbības mehānisms ir netieša ietekme uz augu ar rizosfēras mikrobu populāciju. Apstrādājot sēklas ar poli-beta-hidroksibutirātu, tas iedarbojas ne tikai uz auga receptoriem, bet lielā daudzumā nonāk rizosfērā (augsnes daļa pie saknēm), kas izraisa izmaiņas auga rizosfēras mikroorganismu populācijā.


ALBIT sastāvā nav dzīvu mikroorganismu, bet, preparātam regulāri iedarbojoties uz dabisko mikrofloru, bagātīgi aug Azotobacter ģints baktērijas un citi slāpekļa fiksatori, pastiprinās slāpekļa fiksācija, fosfātu solubilizācija, augu apgāde ar barības vielām. Slāpekļa un minerālvielu aprite no augsnes uz augu palielinās par 24–25%, fosfora – par 26–40%, kālija – par 9–20%. Augu papildu apgāde ar barības vielām kompensē enerģijas patēriņu, kas nepieciešams imunizācijai, paātrina augšanu un attīstību, palielina stresa izturību.

Tādējādi ALBIT darbojas kā komplekss sabalansēts aizsardzības un stimulācijas preparāts, kas aptver gandrīz visas auga attīstības stadijās.