Viens no efektīvākajiem veidiem sējumu aizsardzībai no sausuma ir lauksaimniecības augu dabiskās sausumizturības palielināšana. Līdztekus jaunu jaunas sausumizturīgu šķirņu izveidei liela loma ir arī preparātiem, kas palielina sausumizturību. Preparātu klāsts tikai sāk parādīties tirgū, ar to izstrādi nodarbojas vadošie ķīmijas uzņēmumi. ALBIT ir pirmais augšanas regulators, kas oficiāli ieteikts lauku kultūru sausumizturības palielināšanai. Saskaņā ar integrālajiem rādītājiem ALBIT palielina augu sausumizturību vidēji par 10–60%.
Tabula 1. Biopreparāta ALBIT iespaids uz augu sausumizturību
Apstrāde ar ALBIT pastiprināja augu spēju izturēt paaugstinātu temperatūru sausos laika apstākļos. Kviešu karstumizturība pēc apstrādes ar ALBIT sausuma apstākļos bija 134–160% no kontroles ražas, laistīšanas apstākļos – 107–153%. Apstrādē ar ALBIT sausumizturība laika gaitā palielinās. Pēc apstrādes ar ALBIT transpirācijas (ūdens zaudēšanas caur lapām) intensivitāte pazeminājās no 453 līdz 203 mg ūdens/g biomasas/stundā laistīšanas apstākļos, no 247 līdz 171 mg ūdens/g biomasas/stundā sausuma apstākļos. ALBIT apstrādes iespaidā augi daudz ekonomiskāk izlietoja ūdeni.
Lauka izmēģinājumu rezultāti parādīja, ka ALBIT spēja nodrošināt augstu ražu sausuma apstākļos ir saistīta ne tikai ar savu bioķīmisko sausumizturības mehānismu indukciju (karstumizturību, mitrumaiztures spēju), bet preparāts palīdz veidot arī daudz spēcīgāku sakņu sistēmu.
ALBIT spēja paaugstināt augu sausumizturību bija daudzkārt apstiprināta praksē dažādām lauksaimniecības kultūrām (graudaugu, cukurbiešu, pākšaugu, saulgriežu, dārzeņu). Šī īpašība ļauj preparātam nodrošināt ievērojamu ražas pieaugumu pat sausuma apstākļos un augstā temperatūrā, kad daudzu ķīmisko un bioloģisko preparātu darbība neitralizējas.
Īpaši izteikta ALBIT iedarbība parādījās 2010. gada katastrofālā karstuma laikā. Lauka izmēģinājumos ziemas kviešu apsmidzināšana ar ALBIT veicināja graudu ražas pieaugumu par 18% (vidējais daudzgadējais pieaugums šai kultūrai ir 13%). Kartupeļu bumbuļu apstrāde ar ALBIT pirms stādīšanas deva daudz agrāku (par 7 dienām) asnu parādīšanos un ražas paaugstināšanos par 74% (no 73,5 līdz 128 cnt/ha). Ekstremālās sezonas apstākļos ALBIT palīdzēja daudzām valsts Eiropas daļas saimniecībām iegūt saimnieciski nozīmīgas ražas.
Tā kā ALBIT piemīt izteikta spēja augos inducēt sausumizturību, tā relatīvais efekts (procentuālais ražas pieaugums) sausuma apstākļos ir pat lielāks nekā normālos apstākļos.
Dažādos Krievijas reģionu lauka pētījumos ir novērots, ka ALBIT ne tikai palielina augu izturību pret sausumu un paaugstinātu temperatūru, bet arī citiem stresa veidiem (temperatūras svārstībām, salnām, pārlieku lielam mitrumam, ķīmiskajam stresam, kad izmantoti pesticīdi utt.). Tādējādi augu sausumizturības palielināšana ir īpaša ALBIT antistresa iedarbība. ALBIT palīdz augam pielāgoties dažādiem stresa veidiem (nelabvēlīgiem vides apstākļiem), tāpēc preparātu var uzskatīt par antistresantu.
Īpaši izteikta ALBIT antistresa iedarbība izpaužas pēc ziemāju apstrādes veģetācijas laikā, pēc pārziemošanas cerošanas stadijā. Augi, pārziemošanas, herbicīdu, sakņu puvju novājināti, reaģē uz ALBIT, strauji palielinot ražu (līdz 15 cnt/ha ražošanas apstākļos).
Svarīgs ALBIT adaptogēnās aktivitātes pierādījums plašā stresa iedarbības spektrā ir lielā darbību atkārtojamība dažādos apstākļos (sīkāk skatīt šeit). Antistresa aktivitāte ir viena no preparāta svarīgākajām īpašībām, tāpēc ALBIT pilntiesīgi var uzskatīt ne tikai par augšanas regulatoru un biofungicīdu, bet arī antistresantu.