Albit
  • Augu noturības palielināšana pret sausumu un citiem stresa veidiem
  • imunitātes paaugstināšana
  • ražas palielināšana

Lietošana kopā ar minerālmēsliem


Ļoti iedarbīga ir ALBIT izmantošana ar minerālmēsliem un augu lapotnes barošana.

Pirmkārt, ALBIT palielina minerālmēslu lietderības koeficientu lietošanas uz augiem. Veģetatīvajos izmēģinājumos vasaras miežiem un kviešiem ALBIT lietoja kopā ar dažādiem augsnē ievadāmiem minerālmēslojumiem. Konstatēts, ka uz vidēji kultivētas un vidēji auglīgas augsnes ALBIT var aizvietot līdz 18,7 kg/ha slāpekļa un 14,2 kg/ha fosfora.

Pārrēķinot uz reālu mēslojumu, tas atbilst:

  • 49 kg/ha amonija salpetra;
  • 40 kg/ha karbamīda;
  • 65 kg/ha parastā superfosfāta;
  • 39 kg/ha dubultā superfosfāta.

Tādējādi, izmantojot ALBIT, var samazināt minerālmēslu daudzumu uz hektāru par 10–30% no normas, nemazinot efektu.

Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta lauka izmēģinājumos (2010.–2011.g), izmantojot pilnu minerālmēslu devu (N5P20K26 300 kg/ha), ziemas miežu raža bija 72,7 cnt/ha, bet, izmantojot par 15% pazeminātu minerālmēslu devu kopā ar ALBIT, – 74,8 cnt/ha.

Krasnodaras reģiona Saratovas un Maskavas apgabalos dārzeņu saimniecībās sevi labi pierādījis minerālmēslu šķīdumam (1 ml/10l) pievienotais ALBIT atvērto un slēgto grunšu laistīšanai. Tad preparāts ļauj ne tikai palielināt minerālmēslu efektivitāti, bet arī imunizēt augus pret slimībām.


Otrkārt, minerālmēslus dažkārt izmanto augu lapotnes piebarošanai veģetācijas laikā. Galvenokārt tas attiecas uz karbamīdu. Karbamīda izmantošana kviešu sējumos nodrošina augus ar pietiekamu daudzumu slāpekļa ražas veidošanai, kā arī, lai palielinātu olbaltumvielu daudzumu (lipekļa daudzumu) graudos. Lai palielinātu graudu kvalitāti ziemas kviešiem, izmanto lapotnes barošanu ar karbamīdu (30–40 kg aktīvās vielas uz vienu hektāru) vārpu veidošanās–ziedēšanas stadijā, izmantojot virszemes apsmidzināšanu pa tehniskajām sliedēm vai ar lauksaimniecības aviāciju. Ar sniegtajām lietošanas devām tiek izveidots karbamīda darba šķīduma koncentrāts 10–15%, dažkārt pat 30% (kad apsmidzināšanai izmanto aviāciju). Taču ir zināms, ka, izmantojot karbamīdu koncentrācijā, kas lielāka par 1%, tas var augiem radīt apdegumus. Ko darīt, ja karbamīda deva, lipekļa daudzuma palielināšanai nevar tikt samazināta? Risinājums ir efektīvs antistresants kā ALBIT. ALBIT lietošana kopā ar karbamīdu ļauj pilnībā noņemt lapotnes barošanas stresa efektu. Viss par karbamīdu minētais pilnībā attiecas arī uz lapotnes barošanu ar amonija salpetri, to maisījumu un citām lapotnes barošanām.


No visiem kompleksajiem mikromēslojumiem vislabāk izpētīta ir ALBIT apvienojamība ar lignohumātiem. Šie mēslojumi ļauj pilnā mērā augiem izmantot augsnes un lapu barošanu. To izmantošana kopā ar ALBIT ļauj efektīvāk izmantot augu uzņemtās barības vielas (izmantojot augšanu regulējošās aktivitātes) un papildu enerģijas zaudējumu novēršanu cīņā ar patogēniem (augu imunizēšanas dēļ). Kopumā, apvienojot lignohumātus un ALBIT, izteikti izpaužas sinerģisma efekts – savstarpēja pozitīvo īpašību papildināšana un pastiprināšana.

Lignohumātu izmantošana kopā ar Albit daudzu gadu izmēģinājumos un praktiskā lietošanas pieredzē liecina par augstu lauksaimniecisko un ekonomisko šādas apvienošanas efektivitāti. Šobrīd ap 4% visu ALBIT lietojuma veidu ir apvienojums ar lignohumātiem, un noteikti ir pamats šo rādītāju palielināt.